Tipy a triky

Jak snadno zmenšit nechutně velký PDF soubor?

Nejste-li právě znalcem předtiskové přípravy, dozajista se vám podaří čas od času vygenerovat (zejména ve špatně nastaveném exportu z Corelu) zbytečně velký soubor, jenž pak protéká desítky minut dráty a optikou Internetu. Chybka bývá často ve zbytečně vysokém rozlišení obrázků a jejich umístěním do PDF bez jakékoliv komprese. Ke změnšení, někdy značně markantnímu, takto vytvořeného PDF dokumentu často stačí jen jeho otevření v Acrobatu a následné uložení prostřednictvím položky „Uložit jako…“. Velikost výsledného souboru se tímto jednoduchým trikem často zmenší na zlomek velikosti původní. Nicméně řešení je to jenom poloviční. Zkuste omrknout Komentované nastavení exportu do PDF z Corelu níže na stránce.

Jak na kvalitnější interpretaci efektů v Corelu?

V PDF vytvořeném Corelem přes PostScript nebo přímým exportem do „tiskového“ PDF je rozrastrováno bez kvalitního maskování vše, co je efektem (je myšlena např. průhlednost, stín, efekt čočka atp.) ovlivněno. Výsledkem pak bývá např. zezubatělé písmo, z části zrastrovaná vektorová grafika a podobné nepěknosti. Ve výsledné tiskovině to nemusí být na první pohled zřejmé, nicméně samotné PDF, byť třeba certifikované pro tisk, vyvolává rozpaky.

Řešením zdá se být export do nejvyšší možné verze PDF a sloučení průhledností až v samotném Adobe Acrobatu a následném uložení do požadované verze. Výsledkem pak bývá kvalitnější interpretace objektů které jsou corelovskými efekty ovliněny, než třeba interpretace při přímém exportu do verze požadované.

Komentované nastavení exportu do PDF z Corelu

K osvitu často dostávám ohromné (leč nikoliv ohromující) a eskamotérské PDF soubory vznikající nevhodným nastavením exportu do PDF. Dovolím si uvést tohoto drobného průvodce krok za krokem. Snímky dialogových oken jsou zhotoveny v Corelu X5, ale tuším od v12 se v podstatě nemění. Komentáře slouží k orientaci, o co vlastně jde pro nastavení i v jiných verzích.

V menu Soubor otevřte položku Publikovat do souboru…

  1. Záložka Obecné
  2. Záložka Barva
  3. Záložka Dokument
  4. Záložka Objekty
  5. Záložka Předtisková příprava
  6. Záložka Zabezpečení
  7. Záložka Shrnutí

Dovolím si ještě upozornit, že zmíněný step-by-step návod je uveden pouze jako manuál pro zhotovení tisknutelného tiskového PDF dokumentu a nekoriguje různé nevhodné a často i dost prasácké postupy, použité při jejich tvorbě. Nejste-li si jistí správností přípravy, pročtěte si základní zásady přípravy tiskového dokumentu zde.